Od 01.02.2020 Content Solution jest częścią adCookie. Sprawdź co teraz możemy dla Ciebie zrobić.

Jestem copywriterem seo… czyli?

26.04.2013

Pytanie o to, czym zajmuje się na co dzień w swojej pracy towarzyszy mi nieubłaganie od kilku miesięcy (od października pracuję bowiem w agencji marketingowej).
Każdy napotkany znajomy, któremu opowiadam o tym, że jestem copywriterem, nie do końca wydaje się rozumieć mechanizm działania mojej pracy. Co więcej (pomimo moich, wydawać by się mogło, szczegółowych wywodów i refleksji) grymas niewiedzy z ich twarzy nie znika, a mnie delikatnie mówiąc trafia szlag.
Wreszcie, gdy dodaję, że swoje teksty i działania opieram na copywritingu SEO zaczyna się niezła zabawa… Aby zatem zbytnio się nie denerwować, rozkładam ręce i płynnie przechodzę do innego tematu.
Nie chcę jednak, by to, czym się obecnie zajmuję, było zagadką. Mam zatem nadzieję, że poprzez ten wpis wreszcie uda mi się raz, a porządnie uświadomić wszystkich niewtajemniczonych w to, na jakich działaniach owa praca się opiera.

Mistrz słowa pisanego?!

Na pytanie, co jest główną ideą copywritingu, można odpowiedzieć właściwie jednym zdaniem: jak najwyższa sprzedaż produktu, usług – poparta tekstem, a dokładniej słowem pisanym.
Copywriter to osoba, która potrafi każdy tekst na pozór niewyróżniający się i „nudny” przełożyć na język reklamy (język skuteczny, bogaty, przyciągający uwagę czytających).
Teksty copywritera są wykorzystywane obecnie właściwie we wszystkich środkach masowego przekazu, czyli w reklamach radiowych, telewizyjnych, prasie oraz internecie. Teksty te zadrukowują również wszelkiego rodzaju materiały reklamowe, w tym ulotki, plakaty, broszury.
Głównym narzędziem pracy copywritera są zatem słowa. Do wykonywania zawodu nie są potrzebne jakieś dodatkowe umiejętności techniczne. Wystarczy talent literacki, podstawowa wiedza z zakresu reklamy oraz marketingu. Grunt to także głowa pełna pomysłów, umiejętność tworzenia kreatywnych kompozycji słownych oraz tradycyjnie – motywacja do działania.
Zastanawiający jest fakt, że copywriter, copywriting pomimo ogromnej i wzrastającej z każdym dniem popularności, wciąż wydaje się być zawodem widmo. Dla wielu osób samo wytłumaczenie – kim jest copywriter i jakie prace wykonuje jest czymś niewyobrażalnie trudnym.

W czym tkwi problem?

W angielskiej nazwie, która nie ma jeszcze charakterystycznego polskiego odpowiednika, czy może w słabym przekonaniu o ważności tej profesji?
Od kilku miesięcy jestem czynnym copywriterem, czyli takim, który przez pięć dni w tygodniu (czasem i więcej) zajmuje się pisaniem oraz redagowaniem tekstów. Moja praca różni się jednak nieco od tradycyjnego copywritingu. Swoje działania opieram przede wszystkim na sferze SEO oraz pozycjonowaniu witryn internetowych. Co za tym idzie nie mam kontaktu z gazetami, autorami książek, radiem, czy telewizją. Wbrew pozorom moim zadaniem nie jest również wymyślanie haseł reklamowych.

Co ja robię tu? Co ty tutaj robisz?

Owszem tworzę unikalne teksty, z tym, że zapleczowe i blogowe oraz na strony internetowe. Ich głównym zadaniem jest wbicie witryn internetowych na jak najwyższe pozycje w wyszukiwarkach.

Tak, jestem copywriterem SEO!

Copywriter w świecie SEO to osoba zajmująca się pisaniem krótkich tekstów pozycjonerskich, mających charakter reklamowo-informacyjny. Tak określa działania copywritera SEO czysta terminologia. Jakie działania wykonuje się w praktyce?
Ogólnie rzecz biorąc można powiedzieć, że piszę teksty na:

 • strony internetowe,
  strony zapleczowe,
  teksty z synonimami,
  opisy do katalogów,
  opisy produktów sklepu internetowego,
  redaguję i piszę od podstaw teksty na stronach WWW,
 • wprowadzam do różnego rodzaju treści elementy nawigacji tekstem (przy pomocy linków).

Jak zatem widać, copywriter to nie do końca pojęcie tożsame z copywriterem SEO.

Copywriter kontra copywiter SEO

Jedni i drudzy owszem, zajmują się pisaniem tekstów, ale podczas ich powstawania biorą pod uwagę inne wytyczne. SEO copywriter w treści takiego tekstu ma za zadanie umieścić odpowiednie słowa kluczowe, za pomocą których nastąpi odesłanie do konkretnej witryny www.
Oczywiście teksty SEO również powinny cechować się wartością merytoryczną, ale to nie ona stanowi najważniejszy element treści. Poza tym musi być ciekawie, z zachowaniem wszystkich obowiązujących zasad interpunkcyjnych, gramatycznych i ortograficznych.
Dobrych copywriterów SEO poszukuje obecnie wielu klientów. Dlaczego? Firmom potrzebna jest dobra treść na stronie, która będzie potrafiła zatrzymać i zainteresować potencjalnego użytkownika i jednocześnie zostanie wyłapana przez internetowe wyszukiwarki. Dobry tekst SEO to zatem taki, który wbije daną stronę w topy wyszukiwań.

Dlaczego copywriting SEO jest ważny?

W chwili, kiedy sklepy internetowe zaczęły przynosić ogromne dochody, a strona www stała się wizytówką firmy, trzeba było zoptymalizować witryny i dostosować je do potrzeb klientów.
Jak się jednak szybko okazało, właściciele sklepów i ich pracownicy nierzadko zupełnie nie znali zasad panujących w wyszukiwarkach internetowych. Ledwo radzili sobie z tworzeniem tekstu o firmie, a co dopiero w sytuacji, gdy miał on jeszcze zapewnić ruch na stronie i podbić zainteresowanie produktem. Wówczas zwrócono uwagę na potrzebną grupę ludzi, która zajęłaby się ściśle tworzeniem tych tekstów. Tak właśnie wykształciła się grupa specjalistów SEO.

Kto może zostać copywriterem SEO?

Copywriterem SEO może zostać właściwie każda osoba. Jedynym warunkiem jest posiadanie tzw. lekkiego pióra. Tak jak wspomniałam jednak wcześniej nie mylmy tego fachu z czystym copywritingiem. Teksty, owszem będą zróżnicowane tematycznie, ale niewykluczone, że przyjdzie Ci pisać kilkadziesiąt tekstów o na pozór mało atrakcyjnych ubezpieczeniach, czy finansach.
SEO copywriting z pewnością zainteresuje osoby, które cenią sobie elastyczny czas pracy i możliwość jej wykonywania w różnych warunkach. Nie ma tak naprawdę znaczenia kiedy piszesz, gdzie piszesz, ale ile tekstów powstaje. Tekst powinien powstawać sprawnie, szybko, bez zbędnych przemyśleń.
Copywriter SEO codziennie uczy się czegoś nowego i przede wszystkim dużo czyta. Szeroki zakres tematów, jakie musi wyczerpać w swoich tekstach powoduje, że chłonie wiedzę jak gąbka.

Zarabiać na pisaniu? Czy to możliwe?

Copywriterzy przede wszystkim pracują dla agencji reklamowych oraz marketingowych. O tym ile potrafią zarobić rozpisuje się wiele portali biznesowych. Średnie miesięczne stawki wynagrodzenia określane są jako 4000 zł.
Aby poprzeć te dane przykładem warto przywołać chociażby analizę portalu: https://www.pracuj.pl/. Zgodnie z nią:
• copywriter pracujący dla małej polskiej agencji zarabia brutto około 2500 zł,
• copywriter pracujący w średniej agencji już 3000-4000 zł.
Zarobki SEO copywritera uzależnione są natomiast w dużej mierze od tego, jak szybko potrafi pisać. Jeśli pisze szybko i dobrze zarobi tyle ile, copywriter zatrudniony w agencji. Jeśli jednak bardziej zależy mu na innej pracy, a tę traktuje jako dodatkowe źródło dochodów, skutecznie zarobi kilkaset złotych bez większego nakładu pracy.
Najważniejsze jest jednak to, że górna granica wynagrodzenia zależy wyłącznie od własnego nakładu pracy. Piszesz – zarabiasz!

10
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
Natalia NowaczykPaulinaczynelDanni1990Piotr - z tabletoid.pl Recent comment authors
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dawid
Gość

Skąd takie zarobki? jak dla mnie to osobę do pisania tekstów można znaleźć za najniższą krajową. Mało absolwentów polonistyki którzy są bezrobotni?

Kamil Kondel
Gość

Praca copywritera jest bardzo, ale to bardzo żmudna i czasami denerwująca. Trzeba mieć anielska cierpliwość i niesamowitą koncetrację. Napisanie tekstów w sytuacji, gdy coś lub ktoś nas rozprasza to nie lada wyzwanie. Do pisania tekstów trzeba mieć predyspozycje, wiedzę stylistyczną i ortograficzną oraz wiedzę z danej dziedziny.

Natalia
Gość
Natalia

Wszystko się zgadza, żeby pisać dziennie kilka, a nawet kilkanaście tekstów trzeba wypracować odpowiedni plan działania. Jeśli to się uda to sukces gwarantowany. Ja swój sposób na skupienie znalazłam w muzyce, uspakaja i wycisza. Po drugie pracuję w firmie, tradycyjnie przy biurku. W domu otacza mnie zbyt dużo przedmiotów, które rozpraszają moją uwagę.

Budo
Gość

Lekkie piór i tak naprawdę trzeba wiedzieć o czym się pisze. Większość copywriterów nie wie tak naprawdę o czym piszą:)

mercury
Gość

Największą wadą pracy na stanowisku SEO copywritera są niskie zarobki i bardzo rzadko stosowana umowa o pracę. Niestety dla poszukujących pracę w tym zawodzie jest masa chętnych do pisania tanich tekstów za 1-2 PLN. Konkurencja na rynku jest duża i tak jak napisał Kamil Kondel to ciężki kawał chleba.

Piotr - z tabletoid.pl
Gość

Ja bym powiedział, że copywriterzy to jeszcze niedoceniany trochę zawód w Polsce. Ludzie mający strony internetowe, i chcący sprzedawać nie chcą inwestować w usługi copywriterskie, bo im się wydaje, ze nie warto. I to jest ich podstawowy błąd. Nikt ich nie uświadomił, że powiedzmy te kilkaset złotych wydane na pracę copywritera, może im się zwrócić w postaci sprzedanych produktów i/lub usług w ciągu miesiąca. A potem już tylko generować zyski. No, ale po co inwestować, lepiej samemu się pomęczyć, nie wiedząc do końca jak to robić.

Danni1990
Gość
Danni1990

Zgadza się, jest to bardzo ciężki kawałek chleba. Widzę to najwyraźniej uczestnicząc w internetowych giełdach tekstów, gdzie są chętni do pisania praktycznie za parę groszy.

czynel
Gość
czynel

Żeby zostać copywriterem trzeba przede wszystkim umieć pisać. To jest numer jeden , tak jak tu ktoś mądrze napisał http://alterweb.pl/-czy-copywriter-musi-pisac-poprawnie-o-szyku-zdania-i-przecinkach najpierw język polski, a później seo

Paulina
Gość
Paulina

Gdzie się kształciłaś? Kursy, szkolenia, studia? 🙂 Chodzi o fragment SEO.

CONTENT SOLUTIONS

WROCŁAW

biuro@adcookie.pl

ADRES:

ul. Ruska 37/38

50-079 Wrocław

Od 01.02.2020 Content Solution jest częścią adCookie. Sprawdź co teraz możemy dla Ciebie zrobić.

Porozmawiajmy

o rozwiązaniach dopasowanych do Twoich potrzeb


Przejdź do adCookie

Informacja ogólna

Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookies są przechowywane w przeglądarce użytkownika i służą do wykonywania funkcji, takich jak komunikacja marketingowa i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i użyteczne. Nigdy nie otrzymujemy i nie przechowujemy danych osobowych takich jak imię, nazwisko, dokładny adres osób fizycznych, nie mamy również dostępu do numerów IP –  wszystkie informacje są anonimowe.

Możesz dostosować wszystkie ustawienia plików cookies dla używanych przez nas narzędzi, korzystając z poniższych ustawień.

Hotjar

Hotjar to narzędzie służące do analityki ruchu w witrynie. Dzięki niemu wiemy, które informacje najbardziej interesują odwiedzających naszą stronę i możemy lepiej przystosować ją do ich potrzeb. W tym celu NIE są pobierane żadne prywatne informacje – użytkownik poruszający się po stronie jest zupełnie anonimowy.

Google Analytics

Google Analytics to kolejne narzędzie służące do analityki ruchu w witrynie. Wykorzystywany jest na portalach internetowych, witrynach firmowych, a nawet blogach.  Google Analytics NIE gromadzi danych osobowych. Nam pozwala dowiedzieć się przede wszystkim, co na naszej stronie interesuje naszych klientów, jak do nas trafiają i jak dużo osób nas odwiedza.

Zmień ustawienia cookies